√دنیـــــــای متـــــــــــالورژی فقـــــــط از ایـــــــنجا
به "با سابقه ترين و محبوب ترين وبلاگ متالورژي در ايران" خوش آمديد

سیستمهای حفاظتی جدید در ریخته گری منیزیم‏:

نویسنده:مهندس معصومه اولادی

پوشش مذاب منیزیم با ‏CO‏2 یک جایگزین سازگار با محیط ‏زیست برای استفاده از ‏SF‏6 میباشد.‏‎ ‎در اثر بالا رفتن سطح ‏کیفی تقاضاها واهمیت مساله سازگاری با محیط زیست در ‏پروسه های صنعتی و تولیدات، پروسس کردن منیزیم، بیش از ‏پیش مورد توجه قرار گرفته است. با نگاهی به قابلیت صرفه ‏جویی در مصرف انرژی با کاربرد منیزیم با توجه به این نکته ‏که منیزیم سبکترین ماده فلزی ساختمانی است، طیف کاربرد ‏این فلز به ویژه در صنایع اتومبیل سازی بصورت پیوسته رشد ‏مییابد. نکته حائز اهمیت کاهش و یا اجتناب از آلودگیهای ‏زیست محیطی پروسس کردن منیزیم میباشد. پتانسیل الکترود ‏استاندارد پایین و خاصیت غیر نجیب بودن فلز منیزیم موجب ‏داشتن میل ترکیبی بالای اکسیژن و نیتروژن با مذاب منیزیم ‏میباشد. نسبت پیلینگ بدورث منیزیم 0.81 میباشد. لایه اکسیدی ‏تشکیلی متراکم نمیباشد و در نتیجه همچنان حمله به سطح فلز ‏ادامه مییابد. به منظور به حداقل رساندن ریسک خطر شعله ور ‏شدن و آلودگی مذاب منیزیم با ترکیبات اکسیدی، ضروری ‏میباشد تا در زمان جابجایی، مذاب در مقابل اتمسفر محافظت ‏گردد.‏
عموما روشهای حفاظتی زیر برای مذاب منیزیم بکار میرود ‏این تکنیکهای مختلف بصورت مجزا و یا ترکیب با هم استفاده ‏میباشد:‏
‏-‏ پوشش دادن با نمکهای ویسکوز مذاب یا ترکیباتی از ‏نمک
‏-‏ تقویت و اضافه کردن عناصری به مذاب برای تشکیل ‏پوششی با عناصر رویین ساز
‏-‏ جابجایی مذاب تحت اتمسفر گاز خنثی ‏
‏-‏ جابجایی مذاب تحت اتمسفر گاز واکنش پذیر با هدف ‏شکل گیری لایه های رویین ساز نازک
جنبه های مثبت و منفی این تکنیکها بصورت گسترده ای ‏شناخته شده است، امروزه روش صنعتی معمول استفاده از گاز ‏خنثی هگزا فلورید گوگرد ‏SF‏6 میباشد که با فاکتور ‏‎(Gfobal ‎warming potential)‎‏ 23/900‏‎.‎‏ نسبت به صدمات گاز ‏CO‏2 به اتمسفر زمین شناخته شده است.

                                                   ارسال توسط محسن حیدری
تاريخ : دوشنبه ٧ آذر ۱۳۸٤

 ADI (Austempered Ductile Iron)

 

چدنهاي نشكن آستمپرشده  ADI ( Astempered Ductile Iron) خانواده جديدي از چدنهاي نشكن هستند كه در صنعت امروز از جايگاه ويژه‌اي برخوردارند نياز روزافزون به قطعات با استحكام بالا همراه با انعطاف‌پذيري خوب باعث رشد سريع اين چدنها در دهه 1980 ميلادي گشت. بطوريكه اين دهه در صنايع ريخته‌گري جهان به دهه آستمپر مشهور شده است. در گذشته برای قطعات با استحكام و انعطاف‌پذيري بالا، عموماً از فولادهاي كم آلياژي و يا فولاد‌هاي فورج و عمليات حرارتي شده استفاده می شد. اما از آنجا كه صنعت فولادريزي و آهنگري اصولاً مشكل‌تر از ريخته‌گري چدنها مي‌باشد، سعي بر آن است كه چدنهای آستمپرشده جایگزین آنها شده و به این ترتیب از مشكلات تولید آنها كاسته و سرعت توليد را نيز افزايش دهند.
ساختار اصلي زمينه چدنهای آستمپرشده، بينايت می باشد. این زمینه توسط افزودن عناصر آلياژي مثل نيكل و موليبدن به ترکیب چدن های داکتیل و انجام عمليات حرارتي آستمپرینگ ( حرارت دادن تا دمای آستنیت و سپس نگهداری در دماهای تشکیل بینایت) حاصل می گردد. در شکل های زیر تفاوت ساختار چدن داکتیل آستمپر نشده و آستمپر شده را مشاهده می کنید.

 

چدن نشکن پس از ریخته گری.
گرافیت های کروی در زمینه پرلیتی(قسمت های سیاه) و فریتی( مناطق سفید). اچ شده با نتال 2 درصد.
 

چدن نشکن پس از ریخته گری.
گرافیت های کروی در زمینه پرلیتی(قسمت های سیاه) و فریتی (مناطق سفید). اچ شده با نتال 2 درصد.
 

در بزرگنمایی بالاتر

چدن نشکن آستمپر شده
( توسط عملیات حرارتی، آستنیت شده در دمای 950 درجه و تمپر شده در دمای 350 درجه بمدت 64 دقیقه)
 

چدن نشکن آستمپرشده
( توسط عملیات حرارتی، آستنیت شده در دمای 950 درجه و تمپر شده در دمای 350 درجه بمدت 64 دقیقه)
 

در بزرگنمایی بالاتر

بايد توجه داشت كه با تغيير پارامترهاي مختلف عمليات حرارتي از جمله دما و زمان آستينيته و همچنين دما و زمان آستمپرینگ، مي‌توان به ساختارهاي با درصدهاي مختلف از فريت، آستنيت باقي مانده، كاربيد و مارتنزيت در زمينه دست يافت. وجود فريت و آستنيت باعث استحكام اين نوع چدنها در برابر ضربه خواهد شد و وجود كاربيد و مارتنزيت در زمينه نيز افزايش سختي را حاصل مي‌نمايد. در شکل های زیر برخی از کاربردهای چدن داکتیل آستمپرشده را مشاهده می کنید.

 
ماشین اسپرت TVR ، شش دنده با میل لنگ از جنس چدن داکتیل آستمپرشده
 
میل لنگ ماشین اسپورت TVR  از جنس چدن نشکن آستمپرشده

 
محور تعلیق ماشین کبرای موستنگ فوردFord Mustang Cobra از جنس چدن داکتیل آستمپرشده

 
محور تعلیق کامیون تریلی از جنس چدن داکتیل آستمپرشده

برای مشاهده تصاویر بیشتر از قطعات ساخته شده از جنس چدن داکتیل آستمپرشده و همچنین مطالعه بیشتر در خصوص این نوع چدن ها به زبان اصلی می توانید به روی هر یک از عناوین زیر کلیک کنید:

                                                 ارسال توسط محسن حیدری
آخرين مطالب
کارت اعتباری ویزا

کتاب کسب درآمد از اینترنت در ۷ روز

آدرس مجازی خارجی برای گوگل ادسنس