موتور ملی (EF7) - √دنیـــــــای متـــــــــــالورژی فقـــــــط از ایـــــــنجا
به "با سابقه ترين و محبوب ترين وبلاگ متالورژي در ايران" خوش آمديد

تاريخ : یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧
موتور ملی (EF7)
موتور ساخت ایران خودرو
  

 

   این موتور بر پایه‌ی موتور tu5 که همون موتور 206 تیپ 5 و 6 هست طراحی شده و در حقیقت بهینه‌سازی شده‌ی این موتوره با حجم 1700 سی‌سی. در دو نوع با توربوشارژر و فاقد توربوشارژر قراره تولید بشه. اگه اشتباه نکنم ecu این موتور تحت یه قرارداد خیلی فشرده با شرکت زیمنس تو کره در مدت سه ماه طراحی و تنظیم شده. نوع فاقد توربوشارژر در تست‌هایی که موسسه‌ی تحقیقات موتور ایران خودرو انجام داده در شرایط آزمایش تا حدود 125 اسب بخار ازش قدرت درآوردن.
در ساخت بلوک سیلندرنوع دارای توربوشارژرش برای مقابله با حرارت خیلیی بالای کارکرد موتور حدود 35 کیلوگرم فلز نیکل به کار رفته، که احتمالا باعث می‌شه قیمتش گرون در بیاد نسبتا. این نوع در هنگام آزمایش تا حدود 155 اسب قدرت از خودش نشون داده .
   موتور ملی یک پروژه مشترک بین مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو (IPCO) و مرکز تحقیقات موتور آلمان (FEV) می باشد که خانواده موتور ملی (EF7) از پایه بر اساس سوخت گاز طبیعی طراحی گردیده و قابلیت کارکرد با بنزین نیز دارد. خانواده موتور ملی در سه کلاس 1700 cc مجهز به توربوشارژر، 1700 cc با تنفس طبیعی و 1400 cc می باشد. که کار طراحی موتور 1700 cc مجهز به توربوشارژر به اتمام رسید و قرار است از سال آینده نیز به تولید انبوه برسد. موتور ملی طراحی شده در لیست 10 موتور برتر دنیا و در لیست 3 موتور برتر دنیا از لحاظ طراحی بر اساس سوخت گاز طبیعی قرار دارد.
مشخصات فنی:
همان طور که گفته شد موتور ملی در سه کلاس مختلف بوده و قابلیت نصب بر روی خودوهای از کلاس B تا E را در ایران دارد


قابل ذکر است که موتور ملی مجهز به مبدل کاتالیزور سه راهه (Catalytic Converter – Three Way) و قابلیت دریافت استاندارد Euro4 نیز دارد. جنس مانیفولد دود از چدن و محاسبات دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) هم روی مانیفولد دود و هم روی مانیفولد هوا برای چگونگی ورود و خروج دود و هوا انجام شده است. همچنین آزمایشات ارتعاشی (NVH) روی بلوکه سیلندر و سرسیلندر صورت گرفته است. خانواده موتور ملی مجهز به کنیستر (سیستم جمع آوری بخارات سوخت در بالای باک بنزین و تقطیر آن)، سیستم بلوبای (Blow-By) یا سیستم تهویه گازهای حاصل از احتراق از محفظه میل لنگ و کارتل، سیستم سوپاپ بندی متغیر پیوسته (CVVT) و سیستم روغنکاری جدید (Oil Module) می باشد.

منبع :

http://mmkacu.blogfa.com

 

 

 ارسال توسط محسن حیدری
آخرين مطالب
کارت اعتباری ویزا

کتاب کسب درآمد از اینترنت در ۷ روز

آدرس مجازی خارجی برای گوگل ادسنس