نسل بعدی محصولات فولاد کانادا - √دنیـــــــای متـــــــــــالورژی فقـــــــط از ایـــــــنجا
به "با سابقه ترين و محبوب ترين وبلاگ متالورژي در ايران" خوش آمديد

تاريخ : سه‌شنبه ۱٠ دی ۱۳۸٧

 

 

نسل بعدی محصولات فولاد کانادا

 

 


 

پدیده ی ادغام که این روزها بر روی صنعت جهانی فولاد تأثیر گزار   می باشد به خصوص در کشور کانادا به مراحل حادی رسیده است ، تا حدی که در سال گذشته تمامی چهار کارخانه ی بزرگ این کشور حق مالکیت خود را واگذار نمودند. Ron Watkins رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد کانادا (CSPA) می گوید :" من صنعت دیگری را در هیچ کجا سراغ ندارم که در طی این دوره ی زمانی کوتاه تا این حد دستخوش تغییرات در مالکیت شده باشد."

صنعت فولاد کانادا در سال 1880 میلادی کار خود را آغاز نمود و تا اوایل سالهای 1900 میلادی مراکز تولید فولاد در این کشور در شهرهای همیلتون و Sault Ste Marie واقع در اونتاریو ، سیدنی و نیز نوا اسکوچیو قرار داشتند.تا قبل از آغاز جنگ جهانی دوم صنعت فولاد به کندی در حال رشد بود اما به سرعت پس از آن در  نتیجه ی جهش اقتصادی بعد از خاتمه ی جنگ، یک نیاز شدید برای فولاد ایجاد شد. کارخانه های بزرگ رشد کردند و صنعت را در احاطه ی خود در آوردند به طوریکه در سال 1997 ،تولید سه کارخانه ی ادغام شده ی بزرگ فولادسازی تا آن زمان یعنی دوفاسکو ، استلکو و آلگوما بالغ بر بیش از 60 درصد از کل فولاد تولید شده در کانادا بود. در حال حاضر کانادا با  تولید کل بیش از 15 میلیون تن در سال در جایگاه  شانزدهمین کشور بزرگ تولید کننده ی فولاد در سراسر جهان قرار دارد .

به هر حال علیرغم پاسخگویی به نیاز  داخلی ، شرکت های فولاد سازی بزرگ کانادا به ندرت از لحاظ تولید در بین 50 شرکت بزرگ جهانی قرار  می گیرند. با توجه به افزایش قیمت های فولاد و بازار داغ جهانی ادغام، در بین تولیدکنندگان ، این امیدواری وجود دارد که در مواردی کارخانه های بزرگ کانادا با یکدیگر متحد شوند و یک شرکت مقتدر صنعتی را تشکیل دهند. به هر حال این امر همواره یک هدف بعید به نظر می رسید و بالاخره با تصرف شرکت استلکو توسط شرکت امریکایی US Steel در ماه آگوست سال 2007 میلادی نقطه ی پایانی برای استقلال صنعت فولاد کانادا رقم خورد. صنعتی که از طریق خط آهن سراسری کشور کانادا امکانات حمل و نقل را میسر ساخته و در کنار سیستم های سنتی حمل و نقل آبی که با از بین بردن جنگل ها به وجود می آمد فاصله گرفته و با توجه به کشوری با خدمات حمل و نقل پیشرفته ،در حال حاضر توسط شرکت های خارجی کنترل می شود.

 

 

قدرت گرفتن سرمایه گذاری خارجی

بخش هایی از رسانه های کانادا  در برابر این تغییرات واکنشی همراه با بی میلی نشان دادند و آن را وارد آمدن خدشه ی دیگری بر میراث صنعتی پر افتخارشان نامیدند. از طرف دیگر در درون صنعت یک حس اجتناب ناپذیر وجود دارد که از آن به امید برای نوسازی تعبییر می شود. واتکینز می گوید: "به جای افسردگی نو عی امید در مردم به وجود آمده است.مردم می گویند که صنعت فولاد ما رشد کرده است ،کارخانه ها وارد یک حالت سکون و رکود شده اند اما هنوز از آنها بهره برداری می شود و بنابر آنچه که من درباره ی سرمایه گذاری های جدید در کارخانه ها     شنیده ام ،آینده ی محصولات فولادی در کانادا بسیار امیدبخش به نظر می رسد. برای تردید هایی در باره ی آنچه که سرمایه گذاران خارجی قصد انجام آن را دارند ،Sandra Pupatello وزیر توسعه ی اقتصاد و بازرگانی اونتاریو عقیده دارد که آن ها باید نسبت به بخش صنعت خوروسازی این ایالت که در سال 2007 بیشترین تولید ماشین را در بین دیگر ایالت ها و حتی کشور های امریکای شمالی داشت، توجه بیشتری داشته باشند. هر پنج کارخانه با سرمایه گذاری خارجی به بهره برداری رسیده و این امر همواره مورد توجه بوده است. با توجه به جایگاه بالای فنی در صنعت خودرو سازی من اطمینان دارم که صنعت فولاد همانند گذشته به عنوان یکی از بخش های مهم صنعتی کانادا باقی خواهد ماند."

پس از 145میلیون دلار کانادا زیان در سه ماه ی چهارم سال 2006 ، شرکت استلکو( که به US Steel کانادا تغییر نام داده) در صدد ادغام شدن و ایجاد پنجمین فولاد ساز بزرگ جهان می باشد. حال آنکه بیش از 5 سال پیش اکثر تولید کنندگان با ورشکستگی دست و پنجه نرم می کردند. در حال حاضر تولید فولاد کانادا دارای طرح هایی برای سرمای گذاران جهانی می باشد که  این سرمایه ها ی خارجی می تواند موجب فرصت شغلی و اهداف استراتژیک در آینده شود.

 شرکت سابق سه گانه آلگوما توسط شرکت Essar Steel Holding Ltd هند در ماه جون سال 2007 خریداری شدند، خریدی که یکی از آخرین سکو های باقی مانده برای نفوذ در بازارهای امریکای شمالی را برای این شرکت بزرگ هند ی به وجود آورد. شرکت Essar انتظار دارد تا بیش از 3 تا 5 سال آینده افزایش چشم گیری در کل تولیدات شرکت آلگوما به وجود آورد که این امر از طریق زنجیره ی از برنامه های سرمایه گذاری راهبردی برای افزایش 4 میلیون تنی تولید ، میسر می شود.

بنابر اظهارات Denis Turcotte ،رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آلگوما سرمایه گذاری های جدید خارجی سریعاً تأثیرات خود را نشان داده است." در طول 2 روز ما مذاکراتی کامل با هفت کارشناس از کشور هند داشتیم. این افراد از نظر فنی و اجرایی بسیار قوی می باشند که بر روی فرهنگ ما تأثیر بسزایی خواهند گذاشت.  

در واقع با وجود چالش های کنونی بازار ، شرایط موجود در این صنعت نشان می دهد رکودی که در سالهای قبل همراه با صنعت بوده زدوده شده است.اکنون شرکت آلگوما همانند دیگران با خلاقیت در انتقال دانش فنی و دستیابی به کارایی مطلوب اقتصادی در سطح جهانی و بهترین در کلاس کاری  قادر به پیشرفت می باشد. به عنوان مثال امروزه شرکت با توجه به به کارگیری مقیاس های جهانی شرکت Esser ، قدرت خرید مؤثرتری می تواند داشته باشد. Turcotte ذکر کرد : " فهمیدن آنچه که دیگران انجام می دهند و این که چگونه ما می توانیم آن فرآیند ها در آلگوما به کار ببریم به عنوان بخشی از مسیر ادغام همواره از دغدغه های ما می باشد."

جهانی فکر کردن

شرکت

محصول

ظرفیت تولید فولاد خام

مالکیت جدید

 

آلگوما

اسلب پلیت و تسمه

2.8

شرکت Esser(7 ژوئن)

 

دوفاسکو

ورق و لوله

4.8

آرسلور میتال(2006)

 

استلکو

شمش ، میلگرد و ورق

4.1

US Steel(7 اوت 2007)

 

ایپسکو

انواع لوله

3.2  شامل ایالات متحده

شرکت AB  سوئد(ژوئیه ی 2007)

 

ایواکو

مفتول

4/.

هیکو ایالات متحده( دسامبر 2004)

 

QIT

چدن ، شمش و محصولات فرعی Ti

5/.

ریو تینتو

 

 

 

مالکیت کارخانه های بزرگ فولاد سازی کانادا

 

علاوه بر برقراری ارتباطات مؤثر داخلی شرکت می توان به رابطه ی سریع با زنجیره ی گسترده تر عرضه کنندگان که برای سرمایه گذاران جدید  از نهایت اهمیت برخوردار است ، اشاره نمود. شرکت Hatch یک شرکت مهندسی مشاور بین المللی ، و سازمان مدیریت پروژه می باشد که دفتر مرکزی آن در نزدیکی تورنتو واقع شده و دارای قدمت طولانی در کار با تولید کنندگان کانادایی می باشد.

Martin Doble مدیر عامل شرکت مشاور آهن و فولاد معتقد است که تغییر نیروی پویایی صنعت برای طرفین یعنی مشتریان و فروشندگان محصولات فولادی دستاورد هایی را به همراه خواهد داشت و فرصت هایی را به آن ها می دهد تا بتوانند پاسخگوی نیاز تولیدکنندگان باشند. Doble می گوید:" ادغام بخش های فولاد این گونه تعبیر می شود که سرمایه گذاران مهم جهانی پدید آمده اند و سرویس های خدماتی آن ها نیازمند توانایی کسب حمایت های ارتباطی و مهارت در سطح جهانی می باشد. در Hatch  ما دارای یک ذهنیت جغرافیایی می باشیم ، توانایی ترکیب تکنولوژی های مختلف ( در صورت اقتضاء) را داریم و ما مستقل عمل می کنیم که این امر ما را ویژه ساخته است ."

نکته ی مهم  برای آینده ی بخش تولیدی کشور کانادا که در حال حاضر در دست تجارتخانه هایی می باشند که نیاز دارند سرمایه گذاری ها ی خود را با معیارهای جهانی توجیه کرده و در جستجوی جایی باشند که پویایی های سرمایه گذاری بیشترین بازده را داشته باشد. در منطقه ی امریکای شمالی، کشور کانادا به طور تاریخی دارای مزیت سرمایه ی ارزشمند برای تولیدکنندگان در زمینه ی صندوق بازنشستگی و هزینه های خدمات درمانی بعد از بازنشستگی می باشد. Fernando Traficant مدیر بخش رقابتی وزارت توسعه ی اقتصادی و بازرگانی می گوید :" به دلیل سیستم موجود مبنی بر افزایش رفاه اجتماعی، مسئولیت هزینه های جاری و بازنشستگی خدمات درمانی به طور مستقیم به کارفرما مربوط نمی شود و در نتیجه هزینه های سود چه برای کارگران فعال چه بازنشستگان در حد چشم گیری کمتر از ایالات متحده می باشد." هرچند  Traficant نیز قبول کرد که در حال حاضر در بازار جهانی جذابیت محیط سرمایه گذاری اونتاریو و کانادا بیش از پیش تحت بررسی دقیق قرار دارد . از دید اقتصاد کلان افزایش قدرت دلار کانادا به طور حتم در حال حاضر به تولیدکنندگان کانادا کمک چندانی نخواهد کرد ، اگرچه اقدامات اخیر سازمان مالیاتی دولت فدرال حاکی از این است که کشور کانادا در جهت ایجاد کمترین بار مالیاتی  در میان کشورهای توانگر گروه جی هفت قرار دارد.

در هردو سطح استانی و فدرال ، حکومت فشار های پر سرو صدایی را برای پیشبرد رقابت صنعتی اعمال کرده است.

یکی از این قبیل تلاش ها که در حال حاضر به ثمر نشسته ، استراتژی پیشرفته سرمایه گذاری صنعتی یا برنامه ی(AMIS) می باشد ،که طرحی برای تشویق نوآوری های تکنولوژیکی و ایجاد اشتغال در بخش های صنعتی می باشد. دوفاسکو پیشتر بزرگترین کارخانه ی فولاد ساز کشور کانادا بود و در حال حاضر عضو یکی از برترین شرکت های تولیدکننده ی فولاد جهان یعنی آرسلور میتال می باشد که در سال گذشته اعلام کرد طرح هایی را برای ساخت سیستم تزریق پودر زغال(PCI) در دو کوره ی بلند خود در شهر هامیلتون دارد. تصمیم سرمایه گذاری برای این پروژه ها ، درجهت کاهش عمده ی هزینه های سوخت شرکت با موافقت دولت اونتاریو برای تأمین وام پنج ساله ی 6.05  میلیون دلاری(کانادا) در چارچوب AMIS تقویت شده است. Joan Weppler نایب رئیس شرکت دوفاسکو اظهار دارد :" در صنعت فولاد جهانی دوفاسکو باید با شرکت های سراسر دنیا برای سرمایه گذاری مالی رقابت کند. برنامه هایی مانند AMIS کمک می کنند تا به طور حتم شرکت دوفاسکوی اونتاریو در عرصه ی رقابت باقی بماند.

روابط تجاری با ایالات متحده   

صنعت فولاد تأمین کننده ی مستقیم یا غیر مستقیم حدود یکصدو پنجاه هزار موقعیت شغلی در سراسر کانادا می باشد و  هرساله حدود 9 میلیارد دلار کانادا برای کالا و خدمات خریداری شده مردم در سراسر کشور هزینه می کند. به هرحال فراتر از اهمیتش در اقتصاد کانادا ، بخش مورد نظر در طی سال ها از پیشگامان ادغام در عرصه ی اقتصاد امریکای شمالی بوده است.

در سال 1965 قرار داد خودروسازی بین کانادا وایالات متحده شرایطی را به وجود آورد که در واقع یک بازار آزاد صنایع خورو بین کانادا وایالات متحده بود که در نهایت منجر به قرار داد آزاد بازرگانی  بین کانادا و ایالات متحده در سال 1088 و توافق نامه ی تجارت آزاد امریکای شمالی(NAFTA) در سال 1993 گردید.در واقع در حال حاضر بازار فولاد امریکای شمالی یکپارچه شده و تقریباً تجارت فولاد بین ایالات متحده و کانادا متعادل گردیده است. ایالات متحده با حدود 50 درصد از حجم کلی واردات کشور کانادا در سال 2006 سهمی 5.12 میلیون تنی دارد حال آنکه برعکس صادرات5.28 میلیون تنی فولاد کانادا به ایالات متحده امریکا در حدود 91 درصد از کل صادرات فولاد کشور کانادا می باشد.

بخش های گوناگون تأمین کننده ی تولیدکنندگان کانادایی از قبیل مراکز خدماتی فلزات ، صنعت خودرو ، استخراج انرژی ، حمل و نقل و ساختمانی ، بهترین از لحاظ بخشی از ارزش افزوده بیشتر زنجیره ی تولید صنعتی در امریکای شمالی می باشند. سلامت صنعت امریکای جنوبی تقویت کننده ی استمرار تولید فولاد در کانادا می باشد وبه همینصورت شرایط اقتصادی موجود که ناشی از بحران های وام مسکن در ایالات متحده می باشد موجب تأثیرات منفی برای تولید کنندگان کانادا و مالکین جدید شده است.

بنابر اظهارات Ian wiliams عضو کانادایی انجمن مراکز خدماتی فلزات :" چشم انداز نامشخص اقتصادی قبلاً تحت فشار قابل توجهی بوده است." سراسر امریکای شمالی در واکنش به کاهش تولید خودرو (برای اولین بار در یک دهه ی گذشته در سال 2007 کمتر از 16 میلیون دستگاه تولید شد )، با ضعف بخش خانه سازی و تعدیل موجودی ها توسط مراکز خدماتی فولاد، با افت مشهودی در مصرف ظاهری فولاد مواجه شده است. در ماه نوامبر سال 2007 گزارش سالیانه ی فروش محصولات فولادی کانادا در مقایسه با سال گذشته برای 16 ماه پیاپی کاهشی 321.4 کیلو تنی را نشان دادند. موجودی انبار های فولاد نیز با کاهش حدود 12.4 درصدی نسبت به سال گذشته به   1.13 میلیون تن رسید.

گذشته از این تأثیرات رکود اقتصادی در کانادا با افزایش ارز برابری دلار کانادا در مقابل ضعف دلار ایالات متحده همراه شده است. این امر ممکن است یک کمک خوشایندی را برای اعتماد به نفس ملت به همراه داشته باشد هنگامی که Loonie   در قیاس با دلار ایالات متحده برای اولین بار در یک نسل اوج می گیرد هرچند مقاوت پیوسته ی آن زیان قابل ملاحظه ای را به صنعت رقابتی کانادا وارد آورده است. Aron Gampel نایب رئیس و قائم مقام اقتصاددان بانک اسکوچیا اظهار دارد که :       " وضعیت به وجود آمده برای پول ما به این صورت می باشد که تأثیرات شدیدای بر عواملی گذاشته که سابقاً برای ما سودمند بودند. هزینه ی نیروی انسانی ما ، هزینه ی انرژی و چیزهایی از این قبیل به میزان تقریب 40 درصد تأثیرات منفی همراه داشته اند. پیش بینی دراز مدت بسیار مشکل می باشد اما این برای ما روشن است که احتمالاً پول ما بر خلاف آنچه که از ابتدا انتظار می رفت تا مدت مدید قدرتمند باقی می ماند."

همچنینرکود مستمر تقاضا می تواند خطر ضربه خوردن بهره وری را به همراه داشته باشد همان چیزی که کانادایی ها همواره به آن افتخار کرده اند. بنابر اظهارات Tom Perlus ریاست زنجیره ی عرضه گروه تولیدی فلزات Heico ، شرکت مادر کارخانه ی نورد Ivaco یکی از چند شرکت انگشت شماری می باشد که در سال 2007 میزان تولید خود را تا 6 درصد رشد داد ، کلید استمرار بهره وری تمرکز بر روی مصرف      می باشد.  Perlus افزوذ :" برخلاف رقبا ، ما در سال گذشته به صددرصد ظرفیت دست یافتیم و اهمیت آن در این است که این امر توانایی افزایش بهره وری را به ما داد. افزایش بهره وری هنگامی که شما تنها از 75 درصد از ظرفیت خود بهره می برید بسیار مشکل است زیرا این امر به این معنی می باشد که شما همه را با عجله دعوت به همکاری می کنید سپس آن هارا بی کار می کنید چون شما در 25 درصد از زمان به آن ها نیاز ندارید."

کارخانه ی نورد Ivaco در سال 2004 یکی از تولیدکنندگان پیشرفته ی مفتول نورد گرم امریکای شمالی بود که با استفاده ی اقتصادی از دو کوره ی الکتریکی و تبدیل آن به یک فرآیند به این امر دست یافت ، که به سرعت تأثیرات شدیدی را بر روی حجم تولید گذاشت .به هر حال به واسطه ی تداوم تمرکز شرکت بر روی بهبود و افزایش بهره وری Perlus انتظار دارد تا شرکت ایواکو تولید خود را تا سال 2009 به بیشتر از تولید خود در سال 2004 یعنی 830 کیلو تن بهبود بخشد.

همچنین یک دیدگاه غالب وجود دارد مبنی بر این که رکود اقتصادی حداقل فرصت اندکی را برای فشار هزینه ها و کمبودهای دیده شده در سال های اخیر به وجود می آورد. در حقیقت برخی اشاره به این دارند که ایجاد کاهش تولید می تواند خود یک توفیق اجباری باشد.

همانند اکثر بخش های صنعتی دیگر صنعت فولاد کانادا با رشد " فشرده ی گروه های سنی" مواجه می باشد. بیش از نیمی از نیروی کار صنعت فولاد کانادا بالای 45 سال می باشند و به عنوان یک نسل صنعتی ماهر بازنشسته موجب بروز کمبود های از قبیل مکاسب حرفه ای ، مهندسین ، مدیران و دیگر مشاغل کلیدی در آینده ی صنعت فولاد خواهند شد.

 Alberto Ipera رئیس و مدیر عامل شرکت Tenaris Canada ، عضو تولید کنندگان بین المللی محصولات لوله های فولادی می گوید :" هنوز هم بزرگترین چالشی که ما با آن روبرو هستیم  شناسایی کمبود ها از لحاظ نیروی انسانی و جذب استعدادهای کافی برای استخدام در شرکت می باشد." اگرچه در معیار جهانی قرار داریم ،اما به هر حال سرمایه گذاران جدید دست کم قادر به ارائه ی طرحی برای عرصه ی وسیع استعداد ها و  افزایش سقف ارزش Loonie می باشند تا مشاغل موجود در کشور کانادا را با جذابیت بیشتری نشان دهند.

دیدگاه های مثبت

 آقای Gampel در انتظار فرصتی می باشد تا به نکات مثبت قضیه نیز اشاراتی داشته باشد. او می گوید:"خبرهای خوب حاکی از این است که آنچه که ما به طور فزاینده ای به ایالات متحده ارسال می کنیم انرژی می باشد که به صنعت ساختمانی نفوذ ناپذیر است." توسعه ی محصولاتی مانند افزایش لجام گسیخته ی نفت ماسه ای Albertan می تواند به جبران نقاط ضعف در تولید بپردازد و آن را  در دسترس ایالات متحده قرار دهد و بر همین اساس تولید کنندگان کانادایی با توجه به تقاضای بالا برای تولید فولاد های کیفی خاص برای کاربرد در چنین مکان هایی سرمایه گذاری می کنند.

به عنوان مثال QIT Fer-et-Titan بخشی ازشرکت Rio Tinto  در حال افزایش تولید شمش Sorelsteel برای صنعت لوله های فولادی کانادا که در حفاری و تکمیل چاه ها کاربرد زیادی دارد. Jean-Ferancois Turgeon  رئیس و مدیر عامل شرکتی که از کوره های الکتریکی شمش چدن برای تولید سرباره ی تیتانیوم به عنوان محصول جانبی استفاده می کند ، می گوید :" ما همواره در صدد بدست آوردن جایگاه ویژه ای در بازارهای خاص برای رهایی از بحران های کنونی بازار می باشیم ، همچنین ما به این امر به عنوان راهی مناسب برای تنوع بخشیدن به تولید فولاد می نگریم.

شرکت هنوز هم در پی فرآیندهایی برای بهبود ساختار و کیفیت سطحی محصولات خود می باشد اما آن هایی که با شرکت آشنا نیستند نباید نسبت به تعهداتشان به بازارهای جدید  ارزش کمی قائل شوند . در واقع رابطه ی شرکت QIT  با محصولات کیفیت بالای خود نشانگر ویژگی های صنعت کشور کانادا به طور کل  می باشد.

احتمال این وجود دارد که کشور کانادا در رأس جایگا ه جهانی برای تولید محصولات فولادی قرار گیرد اما کیفیت هایی که توجه گروهی از شرکت های صنعتی جهانی را به خود جذب می کنند به نظر تداوم دارد . وضعیت مالکین جدید در صنعت پیام آور یک دوره ی با ثبات می باشد که در یک دهه گذشته نظیر آن دیده نشده و دلگرمی های بسیاری وجود دارد که این امر در آینده جایگاه کانادا در بازار به عنوان یک تولید کننده ی باکیفیت و متخصص تضمین خواهد کرد.  

منبع : Metal Bulletin

مترجم: کمال الدین غفوریارسال توسط محسن حیدری
آخرين مطالب
کارت اعتباری ویزا

کتاب کسب درآمد از اینترنت در ۷ روز

آدرس مجازی خارجی برای گوگل ادسنس