کربورها و کلرورهای موجود در مذاب آلومینیم

کربورها

حلالیت کربن در آلومینیم بسیار ناچیز و در 1000 درجه سانتی گراد کمتر از 0.01 درصد گزارش شده است و به دلیل میل ترکیبی بین کربن و آلومینیم ، وجود هر مقدار کربن باعث تشکیل Al4C3 در درجه حرارت های معمولی ذوب می گردد . این ترکیب نتیجه ای از فعل و انفعالات مواد سوخت و بوته های گرافیتی با آلومینیم مذاب می باشد .

 

 

 

مهم ترین مواد کربوری که در مذاب آلومینیم گزارش گردیده است Al4C3 , SiC,TiC می باشند .

 

کربور آلومینیم در حضور اکسیژن ناپایدار می باشد و همچنین بدلیل وزن مخصوص کم آن معمولا کربور در سطح آلومینیم مذاب تشکیل می شود . چنانچه کربن به حالت اتمی در مذاب باقی بماند در صورت وجود تیتانیم به TiC تبدیل می شود .

Tic در درجه حرارت 3250 درجه سانتی گراد ذوب می گردد و می تواند به عنوان هسته های غیر یکنواخت در ریز کردن شبکه موثر باشد . تاثیر درجه حرارت در شدت کلی تمام فعل و انفعالات فوق براساس روابط ترمودینامیکی کاملا اثبات شده است .

کلرورها

انواع کلرورها مانند MgCl2, ZnCl2, AlCl3  در آلومینیم امکان تشکیل دارند که معمولا از منابع دگازرها و فلاکس های حاوی کلر حاصل می شوند.

وزن مخصوص این عناصر حدود 2.9 گرم بر سانتیمتر مکعب می باشد و به دلیل درجه حرارت تبخیر پائین (200 درجه سانتی گراد ) معمولا در سطح مذاب مجتمع می گردند بطوریکه اغلب از این مواد به عنوان فلاکس و گاززدا استفاده می شود.

/ 1 نظر / 37 بازدید
مشهد فیلم

سلام دوست عزیز از مطالب سینمایی وبلاگم استفاده کن فروش و تحلیل فیلم های هنری و برندگان جشنواره های بین المللی www.mashhadfilm.persianblog.ir دانلود لیست کامل در فایل اکسل http://mashhadfilm.persianblog.ir/page/dowmload